BBA için gazetecilik yalnızca bir meslek değil; bir gelenektir

BBA, Türkiye’de üç kuşağı kapsayan bir habercilik geleneğinin ve deneyim birikiminin temsilcisidir.

1950 yılında Kadri Kayabal tarafından kurulan ajans ispirtolu teksirle basılan ve elden dağıtılan bir haber bülteni ile işe başlamıştı. Oğlu Bedri Kayabal ise ajansı 1970’lerde bölgede uluslararası televizyon kuruluşlarına görüntülü haber sağlayan konuma getirdi. Şimdi Kadri Kayabal’ın iki torunu Ferit ve Kadri dünyanın dört bir yanındaki yayıncılara prodüksiyon ve uydu hizmetleri sağlamaktadırlar.

BBA kameramanları ve uydu yayını elemanları bu yıllar içinde ve çoğu zaman çok zor koşullarda dünyanın Afganistan, Irak, İran, Azerbaycan, Ermenistan, Bosna, Pakistan, Somali, Ruanda, Moğolistan gibi sayısız ve çok çeşitli bölgelerinde başarıyla çalıştılar ve bu çalışmalarıyla da eşsiz bir deneyim birikimine sahip oldular.

BBA, Mercedes-Benz, Renault, Pfizer, Merill Lynch gibi uluslararası kurumların ticari tanıtım faaliyetlerine katkıda bulunarak uzmanlık alanını bu yönde de genişletti. BBA, bu sayılanların dışında Kuveyt Gelişme Fonu, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Camel Trophy gibi kuruluşlara da tanıtım videoları yaptı.

BBA UEFA Şampiyonlar Ligi, Formula One yarışları, Jean Michel Jarre’ın Mısır piramitleri önünde verdiği Milenyum Konseri ile Almanya ve Güney Afrika’daki Dünya Kupası gibi kültür ve spor etkinliklerinin de dünyanın dört bir yanındaki televizyon izleyicilerinin ekranlarına yansımasında da görev aldı.

Ama konu ya da çalışılan yer ne olursa olsun, teksirli haber bültenleri döneminden uydu yayınları çağına kadar, BBA’nın amacı hiçbir zaman değişmedi: Kayabal ailesinin artık “dostlarımız” diye tanımladığı uluslararası müşterilerine hızlı ve güvenilir haber hizmeti sağlamak.